Psvane 12AX7 / ECC83 - Classic Series - V1
Product No.:
psvECC83-v1
Stock:
4 piece
RoHs:
conform
Weight:
0.1 kg per piece
incl. VAT excl. Shipping costs
Needed for:
TT 12AX7 / ECC83 Classic V1
TT Selection: V1 - Low Noise
This tube is selected for sensitive input stages (V1)
Electrical Characteristics
  • Heater voltage (Uf): 6.3V or 12.6V
  • Heater current (If): 300mA at 6.3V, 150mA at 12.6V
  • Anode voltage (Ua): Maximum 300V
  • Grid voltages (Ug1): -2V (typical)
  • Grid voltages: -50V to 0V
  • Anode current (Ia): 1.2mA (typical)
  • Anode power dissipation: Maximum 1W per triode
  • Anode resistance (ra): 62.5kΩ
  • Amplification factor (μ): 100
  • Transconductance (S): 1.6mA/V
  • Input capacitance (Cin): 1.6pF
  • Output capacitance (Cout): 1.6pF
Mechanical Characteristics
  • Socket: B9A (Noval)
  • Number of pins: 9
Pin Configuration
  • 1 Anode (Triode 1)
  • 2 Grid (Triode 1)
  • 3 Cathode (Triode 1)
  • 4 Heater (f)
  • 5 Heater (f)
  • 6 Anode (Triode 2)
  • 7 Grid (Triode 2)
  • 8 Cathode (Triode 2)
  • 9 Center Heater (f)
Application Notes
  • Heater operation: The tube can be operated with 6.3V or 12.6V, depending on the circuit design.
  • Grid resistors: It is recommended to use grid resistors of at least 1MΩ to ensure stable functionality.
  • Coupling capacitors: Capacitors with low capacitance (typically 0.1µF) are recommended to minimize high-frequency interference.
TT 12AX7 / ECC83 Classic V1
TT Selection: Balanced
Both systems with balanced gain
Electrical Characteristics
  • Grid voltages: -50V to 0V
Mechanical Characteristics
  • Socket: B9A (Noval)
  • Number of pins: 9
Pin Configuration
  • 1 Anode (Triode 1)
  • 2 Grid (Triode 1)
  • 3 Cathode (Triode 1)
  • 4 Heater (f)
  • 5 Heater (f)
  • 6 Anode (Triode 2)
  • 7 Grid (Triode 2)
  • 8 Cathode (Triode 2)
  • 9 Center Heater (f)
Application Notes
TT 12AX7 / ECC83 Classic
Tube-Town 12AX7 / ECC83 Preamp-Tube
  • Grid voltages: -50V to 0V